بهترین آزمایشگاه ژنتیک در تهران کجاست؟ آیا شما هم نیاز به مشاوره ژنتیک دارید ؟ مشاوره ژنتیک  قبل از ازدواج و یا بعد از ازدواج باید  انجام شود ؟  هزینه تست های ژنتیک  چقدر است؟ چه افرادی کاندید  برای آزمایش ژنتیک هستند ؟ خیلی از افراد پاسخ درست به این سوالات را نمی دانند، اما از آنجا که ژنتیک و  البته مشاوره ژنتیک امری بسیار مهم است، بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .

مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک یکی از شاخه های پزشکی است  که با کمک  آن  احتمال وجود بیماری های ژنتیکی در فرد بررسی می گردد . در طی مشاوره ژنتیک  به بررسی احتمال بروز یک بیماری  ژنتیکی در خانواده می  پردازیم . مشاوره ژنتیک در  طی مراحل مختلفی برای افراد انجام می شود  از جمله :

مشاوره ژنتیک  قبل از ازدواج

مشاوره ژنتیک  قبل از بارداری

مشاوره ژنتیک در حین بارداری

بر اساس  شرایط افراد ممکن است  این سه مراحل همراه با هم برای فرد تجویز گردد .

انجام مشاوره ژنتیک کمک بسیار شایانی  به  جلوگیری از تولد  کودکان  همراه با اختلالات ژنتیکی دارد . سندرم داون  یکی از بیماری های ژنتیکی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم .

اختلالاتی که کودکان  با سندرم داون  با آن ها درگیرند؟

  • ۶۰ تا ۸۰ درصد بچه های داونی دارای  نقص های شنوایی می باشند .  بنابراین  ارزیابیهای  ادیولوژی  در سنین اولیه  و تست های  شنوایی پی گیری  آن واجب است . اگر  چه کمبود  شنوایی معناداری دیده شده است .ولی بچه ها  باید توسط  یک متخصص گوش، حلق و بینی مورد معاینه  قرار بگیرند .
  • ۴۰ تا ۴۵ درصد از بچه های مبتلا  به سندرم داون  دارای بیماری  های قلبی  مادرزادی هستند  و تعدادی  زیادی  از این بچه  ها مجبور  هستند  که مورد  جراحی های  قلبی قرار  گیرند  و اغلب نیاز  دارند  که به وسیله  متخصصان  کاردیولوژیست  تحت دوره های  طولانی  مراقبت قرار  گیرند .
  • نابهنجاری های روده ای  نیز با فراوانی  بالایی در بچه های  داونی  رخ می دهد  . برای  مثال انسداد  مری،  روده ی کوچک  یا مقعد  در بچه  های داونی  غیر معمول  نیست .  ممکن است  در این کودکان  برای طبیعی  شدن عملکرد  روده  عمل جراحی  لزوم یابد .
برای تعیین وقت قبلی و مشاوره با مشاوره ژنتیک در مرکز پارسه ژنکس با شماره های ۴۴۲۸۷۶۳۲-۵ تماس بگیریدو یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .
  • بچه های داونی به بچه هایی که این اختلال  کروموزومی  را ندارند  مشکلات  بینایی بیشتری دارند،  برای مثال  ۳ درصد  از کودکان  داونی  آب مروارید  دارند .  آن ها  نیاز  دارند  که برای  دستیابی  به بهبودی  مورد جراحی  قرار بگیرند .  از دیگر  اختلالات چشمی  در این کودکان  می توان  لوچی  چشم را نام برد .
  • مورد دیگر  مربوط  به جنبه  های تغذیه  ای است . تعدادی  از بچه های  داونی  در نوع  خاصی  از این اختلال  دارای  بیماری های  قلبی  شدیدی  هستند  که اغلب  از خوب  رشد کردن  آن ها در دوران  کودکی جلوگیری می کند .  از طرف دیگر  چاقی اغلب  در نوجوانی  و به زودی  در بزرگسالی  دیده می شود . البته  با استفاده  از مشاوره تغذیه  و راهنمایی های رژیمی  می توان از وقوع  این شرایط جلوگیری کرد .
  • سایر مسائل پزشکی  سندرم داون  شامل  مسائل  ایمونولوژیک،  لوسمی ، بیماری  آلزایمر ، اختلالات  تشنجی، آپنه خواب  و اختلالات  پوستی است  که شاید  مستلزم  توجه تخصصی باشد .

در صورتی که افراد به انجام تست های  ژنتیکی توجه داشته باشند  می  توانند از بروز این اختلالات جلوگیری کنند. در آزمایشگاه ژنتیک پارسه ژنکس تمام تست های ژنتیکی با  بالاترین دقت انجام می شود .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + دو =