بهترین دندانپزشک اطفال در تهران

برخی از والدین به دلیل حساسیت زیاد به دنبال بهترین دندانپزشک اطفال در تهران برای دلبندشان می باشند.

فرزندان میوه زندگی والدین هستند و از اولویت خاصی در زندگی پدرو مادر برخوردارند. هر پدر و مادری خواهان فراهم کردن بهترین ها برای فرزند خود است. در صورت نیاز به کمک پزشک به جستجوی بهترین و حاذق ترین پزشک می پردازند.

آیا برایتان پیش آمده که در هنگام غذا خوردن با فرزند دلبندتان، او دچار خونریزی لثه و یا دندان شود؟ متوجه پوسیدگی دندان های کودک خود شده اید؟ دندان های شیری فرزندتان زودتر از موعد لق شده اند و نیاز به مشاوره و کمک دندانپزشک دارید؟

ما در این مقاله سعی داریم به طور اختصاصی در مورد دندانپزشک اطفال و ویژگی های درمانی و تخصص این دندانپزشک اطلاعات جامعهی به شما ارائه دهیم تا آگاهانه به انتخاب دندانپزشک برای کودک دلبندتان بپردازید. با ما همراه باشید.

مشکلات دهان و دندان در اطفال

کودکان از شش ماهگی شروع به درآوردن شیری می کنند و تا سه سالگی به صورت کامل فک بالا و پایین دندان های شیری به صورت کامل رشد کرده اند.

شاید در ابتدای امر نگه داری از دندان های شیری چندان مهم به نظر نرسد زیرا با آمدن دندان های دائمی اثری از این دندان ها باقی نمی ماند. کودک باید از دندان های شیری خود تا بالا امدن دندان های دائمی مراقبت کند، زیرا در صورت از دست دادن دندان های شیری زودتر از موعد تاثیر بسزایی روی شکل گیری دندان های دائمی خواهد داشت.

پس مشکلات دندان در کودکان را جدی بگیرید و برای برطرف کردن مشکلات دهان و دندان کودکان خود لازم است به بهترین دندانپزشک اطفال در تهران مراجعه کنید تا به طور کلی این مشکل برطرف شود.

دندانپزشکی کودکان

خدماتی که دندانپزشک اطفال ارائه می دهد

برای برطرف کردن مشکلات دهان و دندان اطفال لازم است به دندانپزشک اطفال مراجعه کرد. برای درمان مشکلات زیر می توانید به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید:

 • پوسیدگی دندان های شیری
 • شکستن دندان یا پریدگی در یک تکه ازدندان
 • افتادن دندان در اثر ضربه
 • لق شدن دندان شیری در اثر ضربه
 • بوی بد دهان در کودکان
 • ترک خوردن دندان
 • تغییر رنگ دندان
 • مشکلات در فک و جویدن غذا

علاوه بر این موارد برخی از عادت های ناصحیح و اشتباه ممکن است موجب به وجود آمدن مشکلاتی در دندان شوند که سلامت دندان های کودکان را تحت تاثیر قرار دهد.

 • دندان قروچه کردن
 • مکیدن انگشت
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان

پیشگیری از مشکلات دهانی دندانی در کودکان

بهره مندی از روش های پیشگیرانه کمک شایانی به حفظ هزینه های مربوط به درمان و سلامت می کند، مشکلات درمان را تجربه نخواهید کردو اط نظر روحی هم حال بهتری خواهید داشت. در سلامت مربوط به دهان و دندان در اطفال روش هایی برای پیشگیری از آسیب به دندان وجود دارد که آن ها را به اختصار توضیح می دهیم.

رعایت بهداشت دهان و دندان

همانطور که در مقاله ی بهداشت دهان و دندان کودکان ذکر شد، باید کودک را از سنین پایین به رعایت نکات مراقبتی تشویق کرد.

با مسواک زدن در زمان مناسب و استفاده از مواد غذایی مناسب توسط کودک تا حد زیادی می توان از تجمع باکتری های پوسیدگی زا و ایجاد جرم های دندانی وسیع در دندان های کودکان جلوگیری کرد.

با توجه به اهمیت حفظ و نگهداری از دندان های شیری در کودکان، نیاز است تا والدین به سلامت دهانی –دندانی کودک خود توجه نمایند. زیرا دندان های شیری تاثیر زیادی در نحوه ی رویش دندان های دائمی کودکان دارند.

 • مسواک متناسب با دندان های فرزندانتان را خریداری کنید. برس نرم و انعطاف پذیر و سایز متناسب با فک دهان کودکتان را داشته باشد.
 • برای این کار لازم است در ابتدا استفاده ی مداوم از مسواک بعد از هر وعده غذایی را به عنوان یک عادت رفتاری در کودک ایجاد کنید. برای این کار لازم است در ابتدا شما خود این کار ها را انجام دهید. والدین بهترین معلم برای فرزندانشلن هستند.
 • نحوه ی صحیح مسواک زدن را به کودکان آموزش دهید تا بتوانند در هنگام مسواک زدن تمام دندان های فک بالا و پایین به خوبی شستشو دهند.
 • استفاده از نخ دندان در پیشگیری از پوسیدگی نقش بسزایی دارد برای این کار لازم است استفاده صحیح از نخ دندان برای همه ی دندان ها را آموزش دهید.
 • کودکان علاقه ی زیادی به مصرف شکلات و شیرینی جات دارند، ما در اینجا از شما نمی خواهیم تا این مواد غذایی را به طور کامل از زندگی فرزنداندتان حذف کنید، فقط کافی است به او گوشزد کنید که بعد از خوردن این مواد غذایی حتما دندانهای خود را به خوبی مسواک بزنند و در خوردن این مواد قندی زیاده روی نکنند زیرا علاوه بر تاثیر روی پوسیدگی دندان برای سلامتی آنها هم مضر است.

  عوارض مصرف مواد قندی چسبنده

  عوارض مصرف مواد قندی چسبنده

 • استفاده از فلوراید و دهانشویه را به آن ها اموزش دهید. ممکن است از طعمی که فلوراید در دهان به وجود می اورد خوششان نیاید اما شما می توانید با ذکر فواید این ماده برای کودکان به آنها توضیح دهید که استفاده از این مایع برای سلامتی کامل دندان ها مفید است.
 • مراجعه ی مداوم و مرتب به صورت هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی می تواندتاثیر زیادی برای درمان به موقع و آگاهی از وضعیت دندان ها و سلامت انها داشته باشد.

چکاپ های دوره ای

انجام چکاپ های دوره ای به صورت مداوم و مرتب در فواصل زمانی مشخص در بررسی دندان های شیری کودکان، شما تاثیر بسزایی در سلامت دندان و درمان فرزندان شما دارد. در چکاپ های دوره ای در صورت وجود عارضه و مشکلاتی در دندان های کودکان در اسرع وقت تشخیص داده می شود و در نهایت به درمان به موقع و قطعی می انجامد.

فلورایدتراپی

یکی از روش های مناسب و برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده از روش فلورایدتراپی است. فلوراید تراپی موجب مقاوم شدن دندان نسبت به روند پوسیدگی دندان ها است. در برخی مواقع ممکن است دندانپزشک اطفال تشخیص دهد و لازم ببیند که برای توقف یا کند کردن روند پوسیدگی از فلورایدتراپی استفاده شود.

این کار توسط دندانپزشک و در ده دقیقه انجام می شود. استفاده از این روش پیشگیری بدون نیاز به بی حسی و تزریق انجام می شود.

تاثیر فلوراید در سلامت دندان کودکان

تاثیر فلوراید در سلامت دندان کودکان

فیشورسیلانت (شیارپوش دندان)

یک طرح بسیار موثر در جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده از روش فیشورسیلانت است که در کنترل پوسیدگی دندان و جلوگیری از آن تاثیر بسزایی دارد.

در روش فیشورسیلانت تراپی یا همان شیارپوش، سطح جونده ی دندان های شیری که دارای شیارهای غیرقابل دسترس هستند و همچنین بستر مناسبی برای تجمع جرم و باکتری های پوسیدگی زا می باشند را با مواد نگهدارنده ی مناسب پوشش داد تا دندان کودک دچار پوسیدگی نشود.

با استفاده از این روش می توان این شیارها را با موادی حاوی فلوراید پوشاند. پر شدن این شیار ها موجب راحت تر تمیز شدن دندان ها با مسواک می شود و همچنین فلوراید موجود در این مواد سبب ازاد شدن فلوراید در دندان می شود که تا مدتی به  سلامت و استحکام دندان ها کمک می کند.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک اطفال در شمال تهران و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: 02122554649

اینستاگرام 

ارتودنسی پیشگیری

با توجه به مطالب بیان شده در مقاله ی ارتودنسی پیشگیری، در برخی مواقع شاهد افتادن زود موعد دندان های شیری در کودکان می باشیم. در این حالت برای حفظ الگوی رشدی مناسب دندان های دائمی از نگهدارنده های مخصوص استفاده می شود.

استفاده از فضا نگهدارنده ثابت توسط دکتر ماریتا شکاریان

استفاده از فضا نگهدارنده ثابت توسط دکتر ماریتا شکاریان

ویژگی های دندانپزشک اطفال خوب

مشکلات دهان و دهان در کودکان با بزرگسالان متفاوت است. پس برای درمان این مشکلات باید در ابتدا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

دندانپزشک مناسب برای فرزند شما علاوه بر داشتن تحصیلات و تخصص در زمینه  اطفال باید با روحیه و روانشناسی کودکان هم آشنا باشد. صبور و مهربان باشد و خاطره ی خوشی از درمان دندانپزشکی را برای کودک رقم بزند.

محیط دندانپزشکی متناسب با کودکان طراحی شده باشدو فضای آرامش بخشی را برای کودکان به وجود آورد.

چه بسا خاطرات و تجربه ی درمان ناخوشایند در کودکی اثرات جبران ناپذیری بر روی روحیه فرد می گذارد و حتی به صورت فوبیا و ترس از انجام درمان در بزرگسالی بروز پیدا می کند و تمام  دوران زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از تکنیک ها روز دنیا، تجهیزات مدرن و به روز را در انتخاب دندانپزشک فرزندتان در نظر بگیرید تا درمان قطعی و خوبی برای دلبندتان صورت بگیرد.

دکتر ماریتا شکاریان

دکتر ماریتا شکاریان

خلاصه مطلب

همانطور که می دانید کودکان در سنین پایین بسیار حساس هستند و سر و کار داشتن با این گروه سنی نیازمند مهارت بالا می باشد. دندانپزشک اطفال با دانش و مهارت بالای خود ارتباط مناسبی با کودک برقرار می کند تا بتواند در عین اطمینان خاطر و آرامش کودک، همکاری وی را برای انجام اقدامات مورد نیاز افزایش دهد.

در اکثر مواقع ترس از دندانپزشکی ریشه در کودکی افراد دارد. اگر این ترس در سنین پایین مهار نشود، فرد در سنین بزرگسالی ممکن است از مراجعه به دندانپزشکی سرباز زند و از این طریق دچار آسیب های دهانی – دندانی شدید شود.

بنابراین توصیه می شود با انتخاب دندانپزشک اطفال حاذق و با تجربه سلامت دندان های دلبندتان را تضمین کنید و بستری امن را برای راحتی و اطمینان خاطر کودکتان فراهم آورید.

تمام سعی ما در این مقاله بر این بود تا اطلاعات جامعی از سلامت دهان و دندان و ضرورت آن برای کودکان به شما ارائه دهیم. برای انتخاب دندانپزشک متخصص اطفال تحقیقات لازم و کافی را فراموش نکنید تا به درمانی قطعی و خاطره ای خوشایند برای کودک شما برسید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =